Téma: Otcovská dovolenka

Novinkou v susednej Českej republike je od februára tohto roku otcovská dovolenka, na ktorú môžu otcovia nastúpiť popri materskej dovolenke matky v období do 6 týždňov od narodenia dieťaťa alebo pri prevzatí dieťaťa do svojej starostlivosti. Jeden týždeň je im poskytovaná dávka v otcovstve vo výške 70 % z denného hrubého vymeriavacieho základu zamestnanca.

Zamestnaní rodičia majú často dilemu, ktorý z nich a kedy preruší prácu a bude zabezpečovať starostlivosť o bábätko. Štatistiky materských dovoleniek väčšiny štátov poukazujú na to, že stále prevláda počet žien. Keď však povinnosti o dieťa preberie len matka, má to negatívny vplyv na rast jej platu a čas mimo práce jej často zabráni v získaní potrebných pracovných skúseností pre rozvoj kariéry.

Naopak, ak povinnosti prevezme aj muž, tento negatívny efekt sa zmenšuje. Ideálne je, ak sa rodičia dohodnú a obaja vhodne zosúladia starostlivosť o dieťa so svojimi pracovnými povinnosťami.

Otec na plný úväzok na Slovensku a v Čechách

Podľa európskych smerníc musí členská krajina únie garantovať minimálnu materskú a rodičovskú dovolenku, ktorú využívajú nielen matky, ale aj otcovia. Jednotlivé krajiny k tomu pristupujú individuálne a často nad rámec poskytujú pomoc rodičom a iným náhradným rodičom. Podmienkou na získanie dávky v materstve alebo v otcovstve je platenie poistného určitú dobu pred nástupom. Dĺžka dovolenky je rôzna v jednotlivých štátoch, výška dávky sa pohybuje od 70 % do 100 % príjmu. Materskú a po jej ukončení rodičovskú dovolenku môžu využiť obaja rodičia, ale nie súčasne.

Aké má otec v súčasnosti možnosti u nás? Na materskú dovolenku v trvaní 28 týždňov môže nastúpiť po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, najneskôr do troch rokov veku dieťaťa, ak matka nepoberá materský alebo rodičovský príspevok. Výška materského je 75 % denného vymeriavacieho základu. Po ukončení sa jeden z rodičov rozhodne pre rodičovskú dovolenku do 3. rokov veku dieťaťa.

V Čechách je materská dávka podobná ako u nás, len vo výške 70 % z denného vymeriavacieho základu a v dĺžke 28 týždňov. Zavedenie otcovskej dovolenky je tak vhodným, aj keď malým doplnkom pre poskytnutie väčšej flexibility pri zdieľaní starostlivosti o dieťa rodičmi. Otec tiež môže rovnako ako u nás po dohode s matkou nastúpiť na materskú dovolenku a poberať materskú dávku, avšak len 22 týždňov. Rodičovský príspevok je poskytovaný pre matku alebo otca najdlhšie do 4. roku dieťaťa.

Pokus o zavedenie podobného typu otcovskej dovolenky bol aj u nás, avšak dopadol neúspešne. V minulom roku Národná rada SR neschválila návrh novely zákona o sociálnom poistení od nezaradenej poslankyne Simony Petrík. Podľa jej návrhu by Sociálna poisťovňa poskytovala otcom tzv. otcovskú dávku, čím by otec získal nárok na dva týždne voľna v období 6 týždňov od pôrodu a bol by mu poskytovaný príspevok vo výške 75 % z denného hrubého vymeriavacieho základu.

Ako to funguje inde

Aj v ďalších krajinách únie je uzákonená okrem materskej a rodičovskej dovolenky aj otcovská dovolenka, ktorá je určená pre otca alebo inú osobu v náhradnej starostlivosti. Je poskytovaná súbežne s materskou dovolenkou matky v dĺžke spravidla 1, 2, prípadne viac týždňov a otec ju môže využiť väčšinou v období niekoľkých týždňov od narodenia dieťaťa.

Vo Švédsku otcovia vo veľkej miere využívajú 2 týždne otcovskej dovolenky v období do 26 týždňov od narodenia dieťaťa. Starostlivosť o dieťa tiež často zabezpečujú otcovia aj z toho dôvodu, že zo 480 poskytnutej rodičovskej dovolenky (240 dní na jedného rodiča) ju môžu s matkou využívať striedavo podľa potreby v rôznych úrovniach. V rovnakom období súčasne môžu obaja rodičia čerpať najviac 30 dní.

Vo Fínsku je poskytovaná materská a otcovská dovolenka a pre jedného z rodičov aj rodičovská dovolenka. Materská dovolenka začína od 30 do 50 dní pred plánovaným dátumom pôrodu a dávka v materstve je vyplácaná 105 pracovných dní. Otcovia môžu po narodení dieťaťa čerpať otcovskú dovolenku s príspevkom na otcovstvo maximálne 54 pracovných dní, súbežne s matkou maximálne 18 pracovných dní. Po materskej dovolenke môže jeden z rodičov nastúpiť na rodičovskú dovolenku v dĺžke 158 dní.

V Belgicku je materská dovolenka 15 týždňov. Otcovia môžu súbežne využiť otcovskú dovolenku v trvaní desať dní v období do štyroch mesiacov po narodení. Dni voľna si môžu vziať naraz alebo ich rozložiť. Za prvé tri dni otcovi zaplatí zamestnávateľ celú mzdu, v nasledujúcich 7 dňoch poisťovňa vypláca sumu vo výške 82 % z maximálnej hrubej mzdy.

Autor: Mia Dražilová, stážistka v Nadácii Pontis

Zdroje:
Zákon o sociálnom poistení Zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov
Zákon o nemocenskom poistení v znení neskorších predpisov č. 187/2006 Sb. (č.148/2017 Sb.)
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=858&langId=sk
http://www.prohuman.sk/psychologia/typy-vztahovej-vazby-a-ich-vplyv-na-psychicky-vyvin-deti
https://www.webnoviny.sk/parlament-neschvalil-opozicny-navrh-na-zavedenie-otcovskej-dovolenky/
https://www.theguardian.com/careers/2017/sep/05/children-impacted-career-shared-parental-leave
https://www.ta3.com/clanok/1119485/muzov-na-materskej-je-coraz-viac-pribudne-otcovska-dovolenka.html